It's been nice to know exactly what I have. It came in handy when the sugar was on sale to know how much more I wanted...because I knew how much I had.
I'm now going to work on slowly gathering what I need. First on my list is WATER.
It's said that humans can go three weeks without food but only three days without water...so water it is.After reading water storage information from:
- USU Cooperative Extension (Water Storage & Emergency Use)
- USU Cooperative Extension (Water Storage)
- Water Information (HERE)
- Fema and the American Red Cross (Food and Water in an Emergency)
I've decided to store 2 gallons of water per person, per day for two weeks.
The breakdown:
6 people at 2 gallons a day= 12 gallons of water/day
12 gallons/day x 14 (two-week supply)= 168 gallons
Whew! That seems like a lot. Since I've done my inventory, I know that I already have about 90 gallons of water.
I have some water bottles for drinking that I've picked up when I find a sale. (I usually like to pay $2.00 or less for a 24-pack.)
I also have some 7-gallon containers that we used for storage when it was just the two of us. We kept these babies stacked in the bathroom of our little condo. (Ah, the good 'ol days.) We bought these at Wal-Mart.
I actually had to use them once when the water was shut off for repairs to the building. I liked that they were portable and had a spigot on the side for easy use. I just put one at each sink and used it as I would the faucet.
I'm going to buy the 55-gallon water barrels for the rest of my water storage. We have room in the garage for them and I think this will work for our family. What has worked well for you? Any suggestions for me?


At Scolari’s on the Ziploc holiday display at the front of the store there are tearpads with coupons and recipes on them.
Here's what I did. I downloaded this 

This is not the typical way I shop (lots of stores in one fatal swoop), but my husband had the morning off so I took advantage of some ALONE shopping time. (The cashier at Walgreens asked me where the boys were!)
I think I'm happiest about the produce I got at Save Mart. It's nice to have my fruit bin full!

Just kidding...kind of. I seriously do wear the gloves. Go ahead, laugh if you must-I'm used to it; my husband laughs at me every time.
I bought this pork shoulder for $0.99/pound last week at Safeway and it is yummy and easy to cook when used in this recipe, complete with a how-to demo, found
and nine bags of shredded pork (four seasoned and five plain). 

